Własna strona internetowa - podstawy

Blog > Webdesign  


Strony www Płock

Internet i strony www

W naszym pierwszym wpisie zajmiemy się problematyką tworzenia stron internetowych, aby przybliżyć tym z Państwa, którzy nie mieli wcześniej styczności z tą tematyką podstawowe pojęcia z dziedziny "webdesign'u". Współczesne strony internetowe są niekiedy bardzo złożoną mieszanką tekstu, grafiki, zdjęć, a nawet filmów wideo. Rozwój branży powoduje, że pojawiają się coraz to nowe technologie i wymogi, którym sprostać muszą projektanci stron. To co się jednak nigdy nie zmieniło to fakt, że każda strona internetowa jest zbudowana w oparciu o język HTML.

HTML (Hypertext Markup Language)
 to tzw. język znaczników, dzięki któremu poszczególne przeglądarki internetowe wiedzą jak wyświetlić odbiorcy siedzącemu przed komputerem daną stronę www. Najnowszą wersją tego języka jest HTML5, a organizacją, która czuwa nad rozwojem i standaryzacją tego języka jest W3C (World Wide Web Consortium).

Jak mówi samo W3C: 

HTML is the Web's core language for creating content for everyone to use anywhere.  (źródło:http://www.w3.org/html/)
The World Wide Web Consortium (W3C)

is an international community that develops open standards to ensure the long-term growth of the Web(źródło:http://www.w3.org)

Oprócz języka HTML współczesny twórca stron wykorzystuje też m.in. CSS (tzw. kaskadowe arkusze stylów) i języki skryptowe jak Java Script, AJAX, PHP... ale ta tematyka wykracza poza ramy tematyczne niniejszego wpisu. 

Ważnym pojęciem z dziedziny "webdesign'u" jest tzw. Content Management System (CMS) czyli po prostu System Zarządzania Treścią. Strony internetowe zbudowane na bazie któregoś z popularnych CMS'ów charakteryzują się posiadaniem specjalnego zaplecza (panelu zarządzania) dostępnego po uprzednim zalogowaniu tylko dla upoważnionych do tego osób. Taki panel znacząco ułatwia edycję i dodawanie nowych treści do serwisu www i sprawia, że klient zamawiający taką stronę po oddaniu przez webmastera jej pierwotnej wersji może po krótkim przeszkoleniu sam dodawać nowe treści do serwisu w późniejszym czasie. Dzięki CMS-om nawet osoby nie posiadające zupełnie znajomości HTML mogą w łatwy sposób nauczyć się podstawowej edycji swojej strony. Jest to szczególnie ważne dla klientów, którzy zamawiają serwisy wymagające częstych aktualizacji treści lub po prostu posiadają dział "Aktualności" itp.


Adres strony www

Gdy użytkownik internetu chce odwiedzić jakąś stronę wpisuje w oknie przeglądarki jej adres. Dlatego tak ważny jest wybór domeny, czyli niepowtarzalnego (każdy adres w sieci jest unikalny) adresu dla naszej przyszłej strony www. W przypadku naszej firmy domeną jest www.quantumpress.pl. Domena, czyli adres wskazuje zaś na konkretny serwer www podłączony do sieci internet.


Hosting

Tak więc, aby nasza strona www zaistniała w internecie oprócz domeny potrzebujemy serwera, na którym się ona znajdzie. Ponieważ większość posiadaczy stron w internecie nie dysponuje własnymi serwerami, zachodzi konieczność wykupu miejsca na serwerze firmy zajmującej się komercyjnym udostępnianiem przestrzeni dyskowych. Takie usługi noszą nazwę hostingu. 


Quantum Press logoCzytaj również: